Zakaj divji petelini nosijo nahrbtnike?
V okviru projekta JeloviZA sta bila nameščena dva telemetrična oddajnika, ker na ta način lahko najbolje spremljamo gibanje in dejavnosti divjega petelina, s čimer pridobimo tudi dragocene informacije o vrsti sami.
Telemetrični oddajnik petelin prenaša s sabo. Oddajnik je na ptico nameščen v obliki nahrbtnika in predstavlja okoli 1% njene lastne teže. Baterija je nastavljena tako, da po preteku delovanja nahrbtnik odpade.
Marca 2023 smo v Spodnji Sorici organizirali izobraževanje o divjem petelinu. Spoznali smo značilnosti tega največjega predstavnika gozdnih kur pri nas in njegovo razširjenost na Jelovici.
Divji petelin je ogrožen, saj se njegovo število zmanjšuje. Zato je zavarovan od leta 1993 z Uredbo o zavarovanju redkih in ogroženih vrstah. Zelo je občutljiv na različne motnje v življenjskem prostoru, ki jih predstavljajo gospodarjenje z gozdom, lov, rekreacija in turizem.
Stanje vrste se spremlja z rednimi popisi. Popise se izvaja v času parjenja v zgodnji jutranjih urah – divji petelin se namreč oglasi pred prvim jutranjim oglašanjem ptic. Takrat se značilno oglaša, s čimer označuje svoj teritorij in vabi kokoši. Prostor, kjer se to dogaja, imenujemo rastišče.
Kadar petelin poje, zelo slabo vidi in sliši. Oglašanje divjega petelina pomeni klepanje ali tleskanje, drobljenje ali trljanje, glavni udarec (tok) in brušenje. Vendar se petelin oglaša še drugače. Različni avtorji govorijo o »krehanju«, ki se sliši kot hripav, nelep šum.
Popis poleg zvočnega prepoznavanja vključuje tudi pregled rastišča, kjer se išče sledove divjega petelina – sledi, iztrebke ali peresa.
Zapisala: Anamarija Jere, ZRSVN
Foto: Bor Mihelič
Projekt JeloviZA sofinancirajo Islandija, Lihtenštajn in Norveška s sredstvi Finančnega mehanizma EGP.